Galerie Portyč - výstavní a prodejní galerie v Písku

icon zpět na seznam akcí

XIV. VÝROČNÍ SPOLEČNÁ VÝSTAVA VÝTVARNÝCH PRACÍ ČLENŮ PRÁCHEŇSKÉ UMĚLECKÉ BESEDY.

 Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 30.července od 17 hodin. Slovem provede PhDr. Andrej Rády a k zahájení výstavy přispěje svým vystoupením i hudební sekce P.U.B. - členové skupiny PUBarťáci.
Výstavu můžete navštívit do čtvrtka 29.srpna.

PRÁCHEŇSKÁ UMĚLECKÁ BESEDA POČTRNÁCTÉ
V PÍSECKÉ GALERII PORTYČ

Aktivní skupina českých i zahraničních výtvarných umělců, sdružených do spolku s netradičním názvem Prácheňská umělecká beseda (P. U. B.), představuje kolektivní výstavou v městě Písku, svém statutárním sídle. Pojmenováním „beseda“ navazujeme na tradici českých výtvarných spolků z přelomu 19. a 20. století, názvem „Prácheňska“ pak odkazujeme na historii ještě starší: Písek byl totiž od dob vrcholného středověku až do šedesátých let 19. století hlavním městem celé jihozápadní části Království českého, metropolí historického Prácheňského kraje.
Toto přihlášení k minulosti a zároveň regionální vymezení však neznamená nějaké omezení - členové a příznivci P. U. B. působí po celé Evropě a náruč spolku je otevřena všem: umělcům profesionálním i neprofesionálním, lidem tvořivým a zároveň přátelům a milovníkům umění, malířům, grafikům, sochařům, fotografům, designérům, oděvním návrhářům, básníkům i prozaikům a dalším občanům, kteří chtějí obohacovat kulturní život aktivně a svépomocí, na základě dobrovolnosti a neziskovosti.
P. U. B. byla založena ve středu 12. dubna 2011 a posléze v sobotu 2. února 2013 organizačně „dospěla“, když se na ustavující valné hromadě změnila v registrované sdružení, poté pak spolek s právní subjektivitou. Na tomto místě by bylo možné převyprávět historii P. U. B. od jejího vzniku, tedy podat přehled výstav společných, skupinových i individuálních, o sérii výstav v píseckých galerijních prostorách i třeba v příjemných kavárnách, ale samozřejmě nejen v Písku, ale i v dalších místech Prácheňského kraje, zejména ve Vodňanech a v Protivíně, v jižních Čechách a celé České republice.
Mohl by se též přiblížit náš bývalý „ateliér“ či „domeček“ v Šrámkově ulici v Písku, tedy GALERII PUTIMSKÁBRÁNA, kde někteří naši členové tvořili a kde se též pořádaly víkendové výstavy. Spolupráci s partnerskými spolky výtvarníků v zahraničí, v první řadě v bavorském Deggendorfu, naši „spolkovou kulturu“, zahrnující třeba vlastní soustavu symbolů, periodický zpravodaj „Zvěsti P. U.B. Dále pořádání výstav pod širým nebem, jako je setkání u Kamenného mostu v Písku. Poetické večery plné veršů a v neposlední řadě i vznik hudebního seskupení PUBarťáci, které zahajuje nejednu vernisáž a další vymoženosti; nicméně výběr z prací některých našich členů, ať protentokrát mluví sám za sebe a ať vám v tomto prázdninovém měsíci udělá radost.